Oświetlenie LED- czym kierować się podczas zakupu?


 

Na oświetlenie ledowe decyduje się coraz więcej osób. Żarówki LED sprawdzą się doskonale nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także w biurach, gabinetach i lokalach użytkowych. Na czym polega fenomen ledówek? Czym kierować się przy ich wyborze? Czy oświetlenie LED jest rzeczywiście tańszą alternatywą dla tradycyjnych żarówek
i jarzeniówek?

 

Decydując się na zakup żarówek LED warto zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, ale także na producenta, materiały, z jakich została wykonana czy też na barwę światła. Obecnie na rynku znajduje się niepełnowartościowe oświetlenie LED, którego użytkowanie może nieść za sobą więcej strat, niż korzyści.

Kupując ledówki zwróć uwagę na materiał obudowy produktu. Zdaniem specjalistów, najlepszym materiałem wykorzystywanym do produkcji obudowy żarówek jest ceramika, która zapewnia dobrą przewodność cieplną i oddaje wytworzone ciepło na zewnątrz. Ponadto ceramika jest doskonałym izolatorem cieplnym, co wpływa na bezpieczeństwo jej użytkowania. Dobrym rozwiązaniem są także żarówki z obudowami wykonanymi ze stopów metali np. aluminium. Obudowa ze szkła mineralnego jest akceptowalna dla ledówek o mocy 1 - 4.5W. Obudowy z tworzyw sztucznych są przeznaczone do użytku domowego.

Ze względu na niewielką moc (zazwyczaj do 4W) są niezwykle energooszczędne. Podczas zakupu oświetlenia LED zwróćmy uwagę również na rozmiar i mocowanie żarówek, które są uzależnione od oprawy, jaką posiadamy. Kolejnym parametrem, którym powinniśmy się kierować w trakcie wyboru ledówek są jasność i moc żarówki. Strumień świetlny to ilość lumenów emitowanych przez żarówki LED. Im ten wskaźnik jest wyższy, tym świeci ona jaśniej. Skuteczność świetlna wpływa na wydajność i oszczędność świata. Wartość tę można określić dzieląc ilość lumenów przez WAT. Im wyższa skuteczność świetlna ledówki, tym oświetlenie jest efektywniejsze.

Żarówki LED mogą mieć różną barwę emitowanego światła, co zależne jest od temperatury barwowej szkła. Temperatura poniżej 3000K jest najniższą wartością świecenia LED. Światło ciepłe znajduje się w przedziale 3000- 3300 K i świetnie sprawdza się w pomieszczeniach przytulnych i klimatycznych. Światło chłodne w zakresie 3500- 4000 K ma lekko oliwkowy odcień. Najczęściej wykorzystuje się je w pomieszczeniach handlowych i w obiektach biurowych. Podczas zakupu ledówek do domu warto zwrócić uwagę także na skupienie światła żarówek. Do punktów świetlnych, które są najczęściej montowane w oprawach sufitowych można wybrać żarówki LED SMD lub LED COB cechujące się szerokim kątem rozproszenia światła w pomieszczeniu. Kąt świecenia
w żarówkach LED Hi-Power i LED COB jest uzależniony od ukształtowania soczewek. Im mniejszy jest kąt świecenia żarówki, tym słabsze jest oświetlenie danej powierzchni. Najczęściej spotykanymi wartościami kąta świecenia żarówek LED są 60°, 45° i 38°.

 

Dla wielu klientów najważniejszym wyznacznikiem podczas zakupu ledówek jest ich ekonomiczność i energooszczędność. Szacuje się, że dzięki niskiemu zużyciu energii przez żarówki, ich koszt zakupu zwróci się po około 1,5 roku użytkowania. Pobór energii elektrycznej przez żarówki tradycyjne jest aż 9 razy większy, niż w przypadku oświetlenia LED.